About the Academy

Akademie pořádaná v rámci Horn Festu je určená pro talentované mladé hornisty, kteří vedle standardních vzdělávacích možností, jenž jim škola poskytuje, chtějí rozšířit své hráčské zkušenosti a dosáhnout dalšího zlepšení v hornovém umu.

Účastníky povedou na individuálních hodinách renomovaní lektoři, dále pro ně budou připraveny semináře s nejrůznějšími tématy hornové problematiky a taktéž si rozšíří zkušenosti v oblasti komorní hry. Aktivně se budou podílet na závěrečném koncertě celého festivalu. 

Termín konání: 1. – 3. 5. 2020 (registrace 30. 4. 2020)

Místo výuky: Pražská konzervatoř, Na Rejdišti 1, 110 00 Praha 1


Conditions of acceptance

Akademie je určena výhradně pro české studenty, podmínkou je proto studium jakékoliv úrovně (ZUŠ, konzervatoř, gymnázium, VŠ) hudebně zaměřené školy v České republice v oboru lesní roh. Kapacita kurzů je nastavena na 6 – 9 aktivních účastníků, kteří budou vybráni na základě zaslané videonahrávky v délce 5 – 15 minut.

Uchazeč si může vybrat libovolnou skladbu s ohledem na jeho hráčskou úroveň. Nahrávka nemusí být v profesionální kvalitě, postačí z  mobilního telefonu, kamery či fotoaparátu. Video je nutné nahrát na youtube a následně do přihlášky vložit link.

Všem ostatním českým studentům hry na lesní roh, kteří by měli zájem stát se pasivními účastníky je vstup na veškerou výuku, semináře a koncerty bezplatně otevřen.

Termín zaslání přihlášky s nahrávkou: 31. 3. 2020

Cena: účastníci neplatí žádné kurzovné

Ubytování: vybraní účastníci si zajišťují ubytování sami na vlastní náklady

Stravování: na vlastní náklady účastníků


Tutors

Radek Baborák

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Mezi jeho dirigentské partnery patří osobnosti jako Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi, James Lewin, Vladimír Askhenazy, James de Priest, Marek Janowski. V osmnácti letech mu bylo nabídnuto místo prvního hornisty v České filharmonii, zcela výjimečně bez konkurzu, na kterém setrval dva roky. V letech 1996 – 2000 působil jako sólohornista Mnichovských filharmoniků. V roce 2001 uzavřel exkluzivní smlouvu u Bamberských Sinfoniků. Jeho působení v orchestrech se uzavřelo v Berlínské filharmonii v sezónách 2003 – 2010. Členové Mito Chamber Orchestra iniciovali Baborákův vstup mezi dirigující sólisty, když ho vyzvali k zastoupení indisponovaného Seiji Ozawy na evropském turné orchestru. Významnou a důležitou součástí hudebního života Radka Baboráka je komorní hudba. Založil a umělecky vede soubory Baborak Ensemble v základním obsazení lesní roh a smyčcové kvarteto, Český hornový sbor pokračující v 300 – leté tradici hornové hry v Čechách, smyčcový soubor Pražští komorní sólisté, u jehož zrodu stál v roce v roce 1960 Václav Neumann. Je členem Afflatus Quintet, se kterým získal první cenu na soutěži ARD v Mnichově. Je členem souboru Berlín – Mnichov – Vídeň Oktett, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty. Radek Baborák působil jako docent v Boloni – Fondazione Arturo Toscanini, profesorsky hostuje na TOHO University Tokyo, Escuela superior de Musica Reina Sophia. Vyučoval na HAMU v Praze. Aktuálně je profesorem na Barenboim-Said Akademie v Berlíně. Hornové kursy vedl v Německu a Švýcarsku. V Česku byl lektorem na kurzech miniHORN a v Akademii v Kroměříži.


Kateřina Javůrková

Na lesní roh začala hrát v devíti letech u Tomáše Krejbicha v ZUŠ Na Popelce. Ve studiu pokračovala na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Bedřicha Tylšara a na Akademii múzických umění v Praze u Zdeňka Divokého a Radka Baboráka. Během studií se zúčastnila stáže na Conservatoire Nationale Supérieur de Musique et Danse Paris ve třídě prof. Andrého Cazaleta. Je vítězkou mnoha mezinárodních interpretačních soutěží, avšak nejvýznamnějším úspěchem Kateřiny Javůrkové je 2.cena v Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově a získání 1. ceny mezinárodní interpretační soutěže Pražské Jaro 2013. Od ledna 2014 působí v hornové skupině České filharmonie a v minulosti byla členkou PKF – Prague Philharmonia. Sólově vystupovala například s Českou filharmonií, PKF – Prague Philharmonia, Münchener Kammerorchester, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, NOSPR Katowice, se kterými v Praze premiérovala Koncert pro lesní roh Krysztofa Pendereckeho. V komorní oblasti působí v dechovém kvintetu Belfiato Quintet. S tímto souborem získala 3. cenu na 6. Mezinárodní soutěži dechových kvintetů “Henri Tomasi” ve francouzské Marseille.


Petr Hernych

Hru na lesní roh studoval na konzervatoři v Pardubicích u prof. Oty Tvrdého (1978 – 1984) a na  hudební fakultě Akademie múzických umění ve třídě prof. Zdneňka Tylšara (1984 – 1988). Od roku 1984 působil jako  sólohornista Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. V mezinárodní interpretační soutěži Pražské jaro 1987 získal třetí cenu, titul laureáta a zvláštní cenu Českého hudebního fondu. Od roku 2002 vyučuje hru na lesní roh na Pražské konzervatoři. Jako sólista spolupracoval s mnoha orchestrálními tělesy doma i v zahraničí. Pro japonskou společnost Victor natočil v roce 2007 CD s Mozartovými koncerty pro lesní roh. Intenzivně se věnuje komorní hře –  účinkuje například v dechovém kvintetu „Musica per cinque“, v „Českém dechovém sextetu“ a dalších souborech.